styl australijski

Styl australijski

Pewnie wielu z Was, przeczytawszy tytuł dzisiejszego posta zada sobie pytanie: „Co to takiego jest ten styl australijski?”. Ja kiedyś również nie wiedziałam, że coś takiego istnieje. Z resztą do tej pory próżno szukać informacji na jego temat w internecie. Dla mnie jednak jest on na tyle charakterystyczny, że nie sposób pomylić go z żadnym innym. 

 

Inspiracja

Zaczęło się od tego, że szukając inspiracji na aranżację mojego mieszkania, zaczęłam przeglądać Instagrama i Pinteresta. Okazało się, że w przypadku 90% wnętrz, które totalnie mnie zachwyciły i położyły na łopatki, ich właściciele mieszkali w Australii. Wymienić tu mogę między innymi Tarinę Lyell, Belindę FreemanCatherinę HeraghtyKate Fisher, Meg Caris, czy chociażby takie Instagramerki jak: @spatialpropertystyling, @tenielle.george, @everyday.home, @designdevotee oraz @meldzam.

 

styl australijski

styl australijski

styl australijski

 

Jak możecie zauważyć, styl australijski jest bardzo podobny do stylu skandynawskiego, co go jednak od niego odróżnia? Czy istnieją jakieś cechy charakteryzujące styl australijski? 

 

Drewno

Oba style posiadają silny związek z naturą. Co to oznacza? Najprościej mówiąc, w takich wnętrzach często można spotkać produkty wykonane z kamienia, wikliny, szlachetnych metali i przede wszystkim z drewna. Jednakże o ile Skandynawowie zachowują w tym wszystkim umiar i zdrowy rozsądek, o tyle w przypadku Australijczyków drewno często dominuje w całym pomieszczeniu.

 

styl australijski

styl australijski

styl australijski

 

Kuchnia w stylu australijskim

Ogromne zamiłowanie do drewna, szczególnie można zauważyć w australijskich kuchniach.

 

styl australijski

 

styl australijski

 

styl australijski

 

styl australijski

 

styl australijski

 

styl australijski

 

Jak można zobaczyć na powyższych zdjęciach, Australijczycy uwielbiają marmurowe blaty. Kto sądził, że nadają się one jedynie do klasycznych oraz glamourowych wnętrz był w wielkim błędzie!

Dodatkową cechą charakterystyczną są okna horyzontalne. Musicie przyznać, że wyglądają one zjawiskowo! Szczególnie, jeśli jeszcze mamy za nimi jakiś malowniczy widok.

Bardzo często w australijskich kuchniach występują różne fuzje kolorystyczne. Chyba najpopularniejszą z nich jest połączenie bieli z drewnem (najczęściej dębowym). Takie miksowanie kolorów przełamuje monotonię, poprawiając tym samym nie tylko estetykę, ale i optykę wnętrza. Można dzięki temu wydzielić różne strefy w kuchni.

 

Minimalizm?

Największą różnicą między stylem skandynawskim a australijskim jest minimalizm. Ten pierwszy, charakteryzuje się prostotą, oszczędnością formy i wspomnianym wyżej minimalizmem, natomiast styl australijski to totalne jego zaprzeczenie: łączy różne style (skandynawski, boho, afrykański). Występuje tu mnóstwo dodatków tj. poduszki, narzuty, koce, kwiaty, rośliny.

 

styl australijski

styl australijski

styl skandynawski

 

Kolor

Skandynawowie wybierają najczęściej neutralne kolory: biel, czerń, szarość. Oszczędność w kolorach dotyczy również dodatków. Najczęściej są to delikatne i nierzucające się zbytnio w oczy kolory, takie jak: pudrowy róż, beż, brąz, mięta. Natomiast to, co charakteryzuje styl australijski to feeria barw: od jaskrawych żółci, poprzez intensywne róże i chabry, na soczystej zieleni kończąc.

Bardzo często w takich wnętrzach można spotkać duże, abstrakcyjne obrazy w żywych kolorach.

 

styl skandynawski

styl australijski

styl australijski

 

Rośliny

Rośliny to kwintesencja stylu australijskiego! W każdym australijskim wnętrzu znajdziemy ich całe mnóstwo: od mojego ukochanego Bird of Paradise (strelicja królewska), poprzez Monsterę, na Fikusie lirolistnym kończąc. Dominują tu raczej gatunki egzotyczne, które idealnie odnajdują się w australijskim klimacie.

 

styl australijski

styl australijski

styl australijski

styl australijski

 

Podsumowanie

Styl australijski to jeden z moich ulubionych stylów. Uwielbiam połączenie bieli i drewna we wnętrzach. Takie zestawienie kolorystyczne rozświetla wnętrze oraz sprawia, że pomieszczenie wydaje się przytulne i ciepłe. Przez to, że jest bardzo neutralne, daje nam dodatkowo możliwość zmian aranżacji wnętrza w zależności od naszych upodobań.

Jest to bardzo ważne dla osób takich jak ja, czyli lubiących ciągłe zmiany. Dlatego to właśnie tym stylem kierowałam się przy aranżacji mojego mieszkania (z małymi wyjątkami, chociażby np. ściana w sypialni). Do dzisiaj żałuję, że nie zdecydowałam się na położenie spieku kwarcowego imitującego marmur w kuchni. Byłby to niewątpliwie bardzo duży wydatek, ale za to jaki efekt! No nic, może w przyszłości uda mi się zrealizować to marzenie 😉

Posts created 7

2 thoughts on “Styl australijski

  1. Do tej pory nie miałam pojęcia że taki styl istnieje. Po przeczytaniu Twojego wpisu a także przejrzeniu ilustracji okazuje się że jest mi bardzo bliski 🙂 Można wiedzieć skąd pochodzi pierwsze zdjęcie, jadalni ?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Begin typing your search term above and press enter to search. Press ESC to cancel.

Back To Top